Štěně

Přivezli jste si domů štěně a co teď?

Určete štěněti místo na pelech a na misky. Místo, kde bude mít pelíšek, by mělo být klidné, aby tam mělo pocit klidu a bezpečí. Rozhodně by se nemělo jednat o místo, kde se chodí. Je možné, že si štěně nakonec vybere jiné místo, které mu bude příjemnější. Pokud bude pro Vás přijatelné, dejte štěňátku pelíšek tam.

Místo pro misky se stane jeho oblíbeným velice brzy. Misku na vodu mu nechávejte stále, misku s jídlem mu po dožrání odeberte. Ať prázdnou nebo se zbytky.

První procházky jsou krátké. Štěně se rychle unaví. Až si na Vás štěně zvykne, začněte ho učit, aby si Vás hlídalo. Jděte s ním bez vodítka na volno. Ve chvíli, kdy si Vás nevšímá, se mu schovejte za strom nebo jiný vhodný předmět a psa pozorujte. Začne Vás hledat. Až se mu to podaří, pochvalte ho. Naučí se tak, nevzdalovat se moc od Vás a neustále si Vás hlídat., budete ho tak mít lépe pod kontrolou.

Voďte ho od začátku na frekventovaná místa, mezi lidi, k silnicím (na vodítku). Snažte se vyhledat všechny možné situace, kde by se později mohlo začít bát a ještě jako štěně ho pomalu přivykejte. Stane se tak z něho sebevědomí pes. Nezapomeňte ho brát mezi vychované psy.

Od začátku učte štěně, aby se sebou nechalo manipulovat. Co teď propásnete, budete muset později obtížněji dohánět. Zvykejte ho postupně, aby si nechalo dívat do uší, tlamy. Aby zůstalo chvíli v klidu při péči o srst, atd.

Pokud budete chtít štěně za něco pokárat, chytněte ho za kůži nahoře na krku a zatřepte s ní. Je na to zvyklé od matky a je to pro něho jasný signál.