Péče o psa

Dospělý pes

Péče o psa zahrnuje kartáčování, koupání, čištění uší, očí a zubů, odčervování, odstranění vnějších parazitů, očkování a další.

Psa kartáčujeme a koupeme dle potřeby. Četnost záleží zejména na typu srsti psa. Psa ustájeného v kotci koupeme v létě, aby neprochladl.

Uši čistíme dle potřeby přípravkem k tomu určeným. Nakapeme do ucha, ucho promneme a vytřeme papírovým kapesníčkem.

Odčervujeme nejméně 2 x ročně. V případě výskytu parazitů v trusu psa, odčervení po krátké době opakujeme.

Na odstraňení klíšťat použijeme kleštičky k tomuto účelu určené. Jako prevence je vhodné používat antiparazitní šampon, sprej, obojek či spot-on.

Psovi musíme poskytnout také místo pro odpočinek.

  • •KOTEC - Kotec musí být dostatečně prostorný, psa musí chránit před větrem, deštěm, sněhem. Doporučujeme betonovou podlážku s mírným sklonem ven, aby voda při čištění kotce sama odtekla a na ní dřevěnou vyndávací podlážku v rovině. To nám ulehčí čištění kotce. V kotci nesmí chybět vhodná bouda - zateplená, dostatečně velká, s výklopnou střechou nebo rozkládací. Kotec a boudu čistíme důkladně nejméně dvakrát ročně. Běžné čištění provádíme denně.
  • •BYT - Psovi, který bydlí s námi v bytě musíme udělat jeho vlastní pelíšek, kde má vždy klid a není v něm rušen. Dobře mu udělá pelíšek z více stran ohraničený, aby měl pes pocit bezpečí. Pelíšek nezapomeneme čistit a psa často venčit.

Péče o štěně

Štěně je nutné od mala zvykat na manipulaci se sebou, aby se v dospělosti nechal bez námitek vykoupat, učesat a např. vyčistit zuby.

Koupání štěňat

Každé štěně se rádo proběhne po kraji špinavého rybníku. Vyválí se v bahně a udělá spoustu jiných zábavných, avšak srst špinících, kousků. Co s tím, když majitelé štěňat se často setkávají s tvrzením, že koupání štěňat je nevhodné? Prozkoumáním funkcí a charakteru srsti se zjistilo, že štěněčí srst je podobná lidskému vlasu. Lidé, při používání kvalitních značkových přípravků, mohou umývat vlasy, bez rizika jejich poškození, často dle potřeby. Obdobně je to i u štěňat. Pro štěňata neočkovaná a jiné ohrožené jedince byly vyvinuty pěnové šampony.

Pěnové šampóny

Pěnové šampóny jsou určené hlavně pro malá štěňata před očkováním a březí feny. Nanesou se na srst, vmasírují se a po zaschnutí se vyčešou. Často obsahují látky usnadňující rozčesávání, výtažky z rostlin, jako např. z aloe vera, které má zvlhčující uklidňující a hojivé vlastnosti.

Šampóny klasické

Lidská a štěněčí kůže a srst si jsou podobné. Skládají se převážně z proteinů a oleje jako lubrikantu. V dnešní době existují již šampóny pro každý typ srsti, šampóny pro štěňata, šampóny pro psy citlivé. To umožňuje majiteli koupat nejen dospělého psa, ale i štěně, dle potřeby, bez obavy z poškození jeho srsti. Existuje nepřeberné množství šampónů. Vybereme si šampón určený na štěně a přečteme si návod k použití. Některé šampóny jsou totiž např. určené k ředění vodou.

Tipy ke koupání štěňat
  • • Nejprve důkladně vyčesejte a vykartáčujte srst. Tím odstraníte starou srst a špínu.
  • • Do očí dejte kapku očního lotia, aby se vytvořil ochranný film.
  • • Pro samotné koupání můžete zprvu použít kuchyňský dřez nebo plastový škopek. Až štěně povyroste, využijete vanu nebo sprchový kout s protiskluzovou podložkou.
  • • Nyní důkladně namočte srst – spíše vlažnou, hlavně ne moc teplou, až horkou, vodou. Dávejte přitom pozor na oči.
  • • Naneste šampón určený pro štěňata. Vytvořte pěnu a nechte chvíli působit.
  • • Důkladně opláchněte. Zbylá pěny by mohla štěně svědit a srst se zbytky šamponu by mohla vypadat příliš suchá.
  • • Nyní štěně vysušte ručníkem a nechte ho uschnout při pokojové teplotě nebo použijte fen. Pokud se rozhodnete použít fen, doporučuji s ním štěně seznámit před koupáním. Mohl by ho zbytečně vyděsit.

Pro štěně je koupání, zejména poprvé, neznámá věc a může ho stresovat. Proto na něj mluvíme tišším klidným hlasem. Chválíme ho za to, že je v klidu a nezapomeneme ho odměnit i oblíbeným pamlskem.

Kartáčování štěňat

Kartáčování je činnost prospěšná pro štěně, dospělého psa i pro majitele. Zvířeti odstraní vypadanou srst a stimuluje tukové žlázy kůže. Pomůže zkontrolovat celkový zdravotní stav zvířete a bude zlepšovat váš vzájemný vztah. Vám navíc, jak zjistili vědci, pomůže snížit stres a krevní tlak.

Některé rasy psů nevyžadují u štěňat časté kartáčování, jako rasy jiné. I u těchto štěňat je však vhodné je kartáčovat. Mladý pes si tak zvykne na manipulaci se sebou a v dospělém věku mu to nebude činit problémy.

S kartáčováním začínejte postupně. Nejprve kartáčujte štěně jen např. 1-2 minuty a to oblasti, kde mu to nebude nepříjemné. Následně ho pochvalte, odměňte. Opakujte to několikrát denně a jednotlivá česání prodlužujte. Až si štěně zvykne, zkuste kartáčovat i ocas, uši, břicho a další citlivá místa.

Využijte takto strávené chvíle ke kontrole uší, polštářků, drápků a tlamy a zvykněte štěně i na tento druh manipulace.

Péče dle typu srsti

Dlouhá srst vyžaduje intenzivní péči již od tohoto věku. Každý den kartáčujte, abyste předešli uzlíkům. Smotané chlupy nevystříhávejte. Snažte se je rozčesat. Zkuste použít hřeben s velkými mezerami nebo kartáč drátěný se „špendlíkovými hlavičkami“. Česejte nejprve proti srsti, následně po směru srsti. Pouze ve slabinách česejte jen po směru srsti. Za ušima, pod bradou a ocasem použijte hustý hřeben. Pro majitele, kteří si se štěňátkem raději hrají, je útěchou, že štěňátka těchto plemen, vypadají v krátkých sestřizích nádherně.

Hrubá srst také vyžaduje péči. Narůstá štěňatům v období dospívání. Hrubost a barvu srsti zvýrazní trimování – vyškubávání odumřelé srsti. Česat a kartáčovat je vhodné alespoň jednou týdně.

Hladká krátká srst vyžaduje poměrně málo péče. Ke kartáčování je vhodné hřebílko a hladící rukavice.

Hedvábná jemná srst potřebuje hodně péče. Každé místo, kde se srst o něco tře, je potenciální problémová partie. Zejména vlhkost přispívá k zacuchání chlupů. Proto je nutné srst vždy důkladně vysušit. Chlupy je vhodné pročesávat každý den. Nejprve pročešte hřebenem a následně kartáčem se štětinami.

Kudrnatá srst nelíná, což majitelé jistě ocení. Na druhé straně vyžaduje časté koupání a česání, aby vypadala upravená.

Stříhání drápků

Pokud drápky štěněti neupravil jeho původní majitel, měli byste mu je zkrátit Vy. Ostré štěněčí drápky lehce poškrábají nábytek, Vás nebo Vaše dítě. Drápky se štěňatům, vzhledem k jejich aktivnímu životu, sami obrušují. Proto většinou stačí zkontrolovat je opět za měsíc.